Co to są gry planszowe, raczej każdy wie, ale dla jasności dopowiem tylko, że są to gry, a więc w jakimś sensie zabawy, które polegają na przejściu przez planszę przy pomocy reguł. Gry planszowe mogą diametralnie różnić się między sobą, mają jednak pewne cechy wspólne, a wiele z nich to zalety. Poniżej zostały one wymienione, a w dalszej części artykułu rozwinięte i odpowiadają na tytułowe pytanie: po co grać z dziećmi w gry planszowe? 

Zalety gier planszowych

  • wspólnie spędzony czas,
  • nauka przestrzegania reguł,
  • wzbogacanie swojego słownictwa,
  • nauka przez zabawę,
  • oswajanie się z porażką,
  • zabawa bez prądu,
  • rozwijanie myślenia strategicznego.

Wspólnie spędzony czas na gry planszowe

Gra planszowe to zabawa najczęściej dla 2-5 osób. Czas spędzony na graniu może być niezwykle integrujący. Zasiadając razem to stołu jeszcze nie wiemy, co się wydarzy, ale wiemy już, że będzie to nasze wspólne doświadczenie. Te 20-60 minut buduje wspomnienia, często pamiętane przez lata. Jeśli w rodzinie odbywa się regularnie wspólne granie, ten czas ma podwójną wartość. Wspólnie spędzany czas jednoczy podczas gry, a także jest cegiełką dobrych relacji na przyszłość. Warto wyznaczyć sobie w tygodniu albo miesiącu dzień na granie z dziećmi i zarezerwować przestrzeń na wspólnie spędzony w taki sposób czas.

Gry planszowe to nauka przestrzegania reguł

Podczas gry dzieci – a właściwie wszyscy uczestnicy – mogą się wiele nauczyć. Gra może, ale nie musi być edukacyjna, aby niosła pozytywne wartości. Rozpoczynając grę przyjmujemy, że teraz obowiązują nas takie, a nie inne zasady. Reguły bywają proste lub bardzo skomplikowane. Jedne i drugie uczą jednak, czym właściwie jest umowa i są sprawdzianem dla naszej prawdomówności i uczciwości. 

Gry planszowe wzbogacają słownictwo

Podczas grania w gry planszowe rozmawiamy. Pada wiele słów, które budują zasób słownictwa, szczególnie w przypadku najmłodszych uczestników. Nawet jeśli nie do końca rozumieją oni zasady, nawet jeśli grają jako część zespołu z kimś starszym, chłoną jak gąbka każdy wyraz wypowiedziany podczas rozgrywki. Pamiętając o tym, dbajmy o to, żeby z naszych ust słyszeli tylko wzbogacające słowa.

Nauka przez zabawę

Gry planszowe można wykorzystać do nauki poprzez zabawę zarówno prostych, jak i trudnych rzeczy. Obecnie na rynku mamy ogromne bogactwo gier, praktycznie z każdej dziedziny nauki. Na wskazanie wszystkich nie ma tu miejsca, ale by wymienić choć niektóre z dziedzin, obejmowanych przez planszówki: języki obce, matematyka, flagi państw, geografia, botanika czy religia. Jeśli chodzi o tę ostatnią, warto wymienić choćby naszą „Drogę do nieba”. Dzięki tej prostej grze w ciągu paru kwadransów dowiemy się, co może nas spotkać w drodze do nieba, na co trzeba uważać i gdzie szukać pomocy w razie potrzeby. Więcej informacji o grze znajdziecie tutaj: Droga do Nieba.

Oswajanie z porażką

Wiele gier opiera się na rywalizacji, w trakcie której ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. Przestrzeń gry może być więc polem do pracy nad swoim charakterem i dobrym miejscem do oswojenia trudnych emocji związanych z porażką, wynikającą z przegranej. Każdy z nas czasem jest przegranym – wtedy możemy pokazać pozostałym graczom, że to nie koniec świata. Z kolei kiedy wygramy, możemy okazać przegranemu empatyczne wsparcie, które dzieci zapamiętają dłużej i lepiej niż wynik gry.

Niepotrzebny prąd

Gry planszowe nie potrzebują prądu. Jest to prawdziwe błogosławieństwo podczas deszczowej lub zimowej pogody, a także w trakcie wyjazdów. Dzięki temu w gry planszowe możemy grać na łonie natury, czy też zabrać je na biwak. To może być wspaniały czas, kiedy nie dzieli nas ekran, a my możemy patrzeć na siebie i swoje emocje. W świecie wszędobylskich elektronicznych sprzętów gry planszowe mogą być atrakcyjną odprężającą odmianą od prądożernej codzienności, a zarazem wybawieniem w przypadku awarii i braku prądu w całej okolicy. 

Gra planszowa rozwija myślenie strategiczne

Kiedy gra opiera się tylko na losowości, to trochę trudniej o ten aspekt, ale kiedy nasze decyzje lub nasza pamięć mają wpływ na rozgrywkę, wtedy zaczynamy myśleć strategicznie. W głowie przewidujemy, co się stanie, kiedy zrobimy to lub tamto. Takie hipotetyzowanie uruchamia myślenie strategiczne i rozwija wyobraźnię. Za myślenie przyczynowo-skutkowe odpowiada lewa półkula mózgu, więc grając w gry planszowe, realnie rozwijamy nasz mózg. Warto o tym pomyśleć. szukając pomysłów na rozrywkę dla swoich dzieci.

Przykłady dobrych gier planszowych

Rynek gier planszowy rozwija się nieustannie. Pojawia się wiele wartych uwagi pozycji, ale niestety są także słabej jakości gry, przekazujące negatywne wartości lub wiedzę bezużyteczną.  Aby wybrać dobrą grę planszową, należy dokładnie czytać opis gry, popytać znajomych, czy też zerknąć na opinię. Wymieniona już Droga do nieba może być urozmaicona przez np. Pędzące żółwie, klasyczne Grzybobranie, Obrazki pełne łaski lub spokojne gry kooperacyjne, nastawione na współpracę, takie jak Park Dinozaurów czy Jaś i Małgosia.

Mam nadzieje, że już wiecie, po co grać z dziećmi w gry planszowe. Dążenie do doskonałości i zyskanie wszystkich zalet bywa trudne, ale czy nie na tym polega nasza Droga do Nieba?