Prezent na Komunię

Pierwsza Komunia Święta to cudowna uroczystość. Wielkie święto – przede wszystkim dla dziecka, które pierwszy raz spotka się z Jezusem w taki szczególny sposób, ale także dla całej rodziny, która może być tego świadkiem. Przyjęcie I Komunii Świętej łączy się z wielką radością, zarówno dla przygotowanego dziecka, jego rodziców, jak i bliskich. Różnorakie święta związane są z tradycją obdarowywania się. Czy Pierwsza Komunia Święta to dobry moment na dawanie prezentów? Gwiazdą tego dnia jest Pan Jezus i jego relacja z dzieckiem, to nie ulega wątpliwości. Wiadomo – ani Pan Jezus, ani dziecko komunijne nie potrzebują prezentów z okazji przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, to jasne. To Pan Jezus jest najlepszym i największym prezentem. Jednak w tym dniu możemy zaznaczyć swoją obecność, a także dać dziecku coś na dalszą drogę jego życia chrześcijańskiego. Dać narzędzia do pomocy w rozwoju sakramentalnej przygody. Co w takim razie najlepiej dać dziecku na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej? Poniżej zebraliśmy kilka propozycji.

Gra planszowa Droga do nieba


Droga do nieba
to gra dla całej rodziny.

To gra planszowa, w której przy pomocy rzutów kostką posuwamy się po planszy i idziemy przez ziemskie życie. Po drodze przyjmujemy sakramenty, między innymi właśnie Pierwszą Komunię Świętą oraz spowiedź. Na wielu polach odpowiadamy na pytania z wiedzy religijnej, a w zamian otrzymujemy karty dobra, np. odpust cząstkowy czy rekolekcje. W tej drodze do nieba czasem jednak upadamy, popełniając grzech ciężki, zdarza nam się także czuć niemoc lub doświadczamy ziemskich trudności. Możemy również spotkać świętych, czy też uczestniczyć we Mszy Świętej. 

Gra może być sposobem na nudę, ale także świetnym narzędziem do przyswojenia wiedzy religijnej i oswojenia dziecka ze schematem, jaki powinien się zadziać po grzechu ciężkim. I w życiu, i w grze ważne jest jak najszybsze pójście do spowiedzi dla oczyszczenia serca, by nie tracić bonusów tu, na ziemi, a także po to, by po śmierci bez strachu pójść do nieba. 

Ponadto gra zawiera dwa dodatki dla urozmaicenia gry. Więcej szczegółów dotyczących gry Droga do nieba można znaleźć tutaj: religijna gra planszowa Droga do Nieba.

Biblia jako prezent na Komunię

Biblia to najlepsza książka, którą można podarować dziecku na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej. Może przybliżyć życie Pana Jezusa, przyjętego dopiero co do serca dziecka. Na rynku możemy znaleźć różne wydania: Biblię z obrazkami, Biblię w wersji komiksowej… (np. Pismo Święte w komiksie w naszym sklepie) Biblia jest źródłem historii religii chrześcijańskiej. Często Biblie dla dzieci napisane są językiem dostosowanym do młodego odbiorcy. Obrazki i grafiki zazwyczaj dobrze uzupełniają treść, działając na wyobraźnię czytelników. Warto ją mieć i sięgać do niej często. Biblia w komiksie jest dostępna w naszym sklepie.

Pismo Święte na Komunię

Skoro pojawiła się już Biblia, to po co jeszcze Pismo Święte? Teoretycznie to jedno i to samo – i nazwy te często są stosowane zamiennie. Jednak nierzadko potocznie uznaje się, że Biblia to coś dla młodszych odbiorców, a Pismo Święte to księga złożona ze Starego i Nowego Testamentu, a przekładów jest znacznie mniej. Kiedy mówimy: Pismo Święte, to chodzi nam o słowa spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, natomiast Biblia to pojęcie szersze i może się odnosić także do innych dziedzin życia. Pismo Święte jako prezent na Pierwszą Komunię Świętą dla kilkuletniego dziecka może się wydać trochę zbyt dorosłym upominkiem. Jednak im prędzej będziemy oswajać dzieci z tą Księgą, tym szybciej będą się one po jej kartach swobodnie poruszać.   

Różaniec na rękę


Każde dziecko dostaje na Pierwszą Komunię Świętą różaniec. Przeważnie duży i błyszczący, biały dla dziewczynek,  czarny dla chłopców. Często schowany w eleganckim pudełeczku. To bardzo piękna pamiątka. Różaniec jednak najlepiej działa kiedy jest używany. W naszym sklepie można znaleźć takie różańce, które można założyć na rękę. Nosić je jak bransoletka, a jednocześnie mieć je stale pod ręką gotowe do modlitwy w każdym czasie i miejscu. Więcej różańców znajdziesz tutaj: różańce na rękę

Moc sakramentów 

Moc sakramentów Barbara Garczyńskiej to książka napisana przez autorkę właśnie jako prezent na I Komunię Świętą. Moc sakramentów zawiera dziewięć opowiadań. Pierwsze z nich wprowadza nas w tematykę sakramentów i wyjaśnia, czym one są. Następne siedem z nich opowiada o poszczególnych sakramentach. Główni bohaterowie – Małgosia i Pawełek Nuta wraz z rodzicami – rozmawiają lub uczestniczą w sakramentach. Razem przeżywają chrzest ich kuzynki Klary, a także wspólnie martwią się o babcie Irenkę i czuwają przy niej, czekając na sakrament Namaszczenia chorych. Po każdym opowiadaniu znajdują się pytania do rozmowy z dzieckiem o treści, a na końcu książki znajduje się słowniczek z trudnymi pojęciami oraz rachunek sumienia dla dzieci.

Niech Duch Święty działa. Nie dzięki prezentom, a poprzez nie. Jeśli ktoś dalej ma wątpliwości, czy właściwe jest dawanie prezentów z okazji Pierwszej Komunii Świętej, zawsze może się wstrzymać i podarować je później. Powyższe prezenty sprawdzą się także jako upominek z okazji urodzin, imienin, świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.