Katechumenat rodzinny

Jeśli coś uznajemy za dobre, to chcemy tego dla siebie, ale także dla swoich bliskich. Chcemy się dzielić tą energią, korzyściami czy wartościami, jaką z sobą niesie. Nic więc dziwnego, że jeśli uważamy, że relacja z Panem Bogiem jest ważna, to chcemy, żebyśmy my – ale także nasi najbliżsi, w tym przede wszystkim nasze dzieci – dbały o nią. Taką bliskość z Bogiem możemy budować dzięki katechumenatowi. W artykule poniżej znajdziecie następujące informacje:
 • Co to jest katechumenat?
 • Jak prowadzić katechumenat dzieci?
 • Katechumenat w różnych o/-akresach liturgicznych  

Co to jest katechumenat?

Katechumenat znaczy z gr. katechumenom – instruowany, nauczany. Katechumenat może być różnorako rozumiany. Pierwsze jego znaczenie to przygotowywanie młodzieży i osób dorosłych do przyjęcia Chrztu i Eucharystii. Katechumenat dzieci może być jednak mniej formalny bardziej rodzinny. Taki katechumenat może być nieprzerwanym prowadzeniem dzieci do nieba. Katechizacja dzieci może odbywać się na co dzień i przybierać naprawdę różne formy, ale chyba najważniejsze jest, żeby stała się częścią naszego życia. Otaczanie ich obecnością Pana Boga jest niezwykle ważne.

Jak prowadzić katechumenat dzieci?

Pierwszym, podstawowym sposobem katechizowania swoich dzieci jest po prostu własny przykład. Codzienna modlitwa, gesty, postawy czy obrazy i muzyka, która nas otacza – to elementarna droga w rodzinnej katechizacji. Poza codziennymi staraniami rodzice pomagają dzieciom przygotować się do sakramentów, czy raczej przygotowują się razem z nimi, ponieważ to wielkie wydarzenie dla całej rodziny.  Następnie dbamy, aby z tych sakramentów korzystały. Regularna spowiedź, uczestnictwo w coniedzielnej Eucharystii, chodzenie na religię w szkole, zachęcanie do zaangażowania się chłopców w posługę ministrancką, a dziewczynek w scholę lub chórek dziecięcy — to także dobre sposoby na katechizację dzieci.

W codziennym byciu z Panam Bogiem w relacji mogą nam pomóc religijne książki i gry planszowe. Pojawia się coraz więcej pomocy dla rodziców i katechetów. Nie sposób wymienić tu wszystkich, ale poniżej znajdziecie kilka propozycji.

Książki

Książki to doskonałe narzędzie do katechizowania. Poszerzają horyzonty i często dostarczają przykładów, w jaki sposób jeszcze można zbliżyć się do Boga lub więcej się o nim dowiedzieć. Poniżej dwa cenne tytuły warte zainteresowania: 

Niepojęty

To książka dla dzieci, w której znajduje się 100 opowiadań o Bogu i nauce. To niezwykła pozycja, która łączy ze sobą świat nauki i Boga – dwie kwestie, dla niektórych niestety przeciwstawne. Treść pokazuje, że wcale nie musi tak być. Bóg jest w nauce, w końcu to On ją wymyślił, stwarzając świat miliony lat temu. W tej książce ukazane jest piękno Stworzyciela poprzez oryginalne fotografie, ilustracje i odkrycia naukowe. Możemy w niej przeczytać między innymi o kosmosie i naszej galaktyce, człowieku, jego umyśle i wyobraźni, czy też zwierzętach – od dinozaurów po gołębie. Może to być świetna książka, by pokazać wspaniałe Boże stworzenie.Niesamowity

To książka, w której znajdziemy wiele dowodów na to, jak wielki jest nasz Bóg. Te sto opowiadań odkrywa potęgę wielkich i mikroskopijnych cudów Bożych dzieł. Mądrość stworzenia jest nie do ogarnięcia dla człowieka, a Bóg ma wszystkie odpowiedzi na pytania, taki jest niesamowity. Jeśli zastanawiasz się, jak powstają wiry? Dlaczego niektóre rzeczy świecą w ciemności? Jak ptaki uczą się śpiewać? Dlaczego Ziemia potrzebuje Księżyca? i tak dalej – jest bardzo prawdopodobne, że znajdziesz je w tej książce.Gry planszowe do katechumentu rodzinnego

Religijne gry planszowe to nietypowe, ale bardzo owocne narzędzie zbliżania do Boga. Pod pretekstem zabawy dziecko uczy się zasad i relacji do Pana Boga, a także poznaje, że może to sprawiać autentyczną przyjemność. 

Droga do nieba

To rodzinna gra planszowa, w której celem jest dojście do nieba. Uczestnicy poruszają się po planszy przy pomocy kostki. Droga do nieba pełna jest pytań, a po prawidłowej odpowiedzi dostajemy różnorakie łaski, jak na przykład Msza Święta, odpust cząstkowy, spotkanie ze świętymi, rekolekcje. Gra jest odpowiednia dla dzieci od piątego roku życia. Ukazanie dzieciom, jak ważne są sakramenty, ale także nadziei, jaką daje życie wieczne, może być świetną motywacją do prawdziwie dobrego życia z Bogiem tu, na Ziemi. Więcej o grze wraz z możliwością jej kupienia znajdziecie tutaj: Droga do Nieba gra planszowa.Katechumenat w różnych okresach liturgicznych

Rok liturgiczny podzielony jest na okresy. Wyróżniamy między innymi okres zwykły w ciągu roku, okres adwentu, okres wielkopostny, wielkanocny… Każdy z nich różni się miedzy sobą. Niektóre  zawierają specjalne nabożeństwa. Zmiany z nimi związane widać i słychać w kościele, na przykład w szatach liturgicznych, w pieśniach religijnych. Dlaczego tak się dzieje? Co one oznaczają? Dzieci zadają te i inne pytania. Rodzice najczęściej znają na nie odpowiedzi, ale nie zawsze potrafią odpowiadać na nie w taki sposób, żeby dzieci zrozumiały.

Podsumowując…

…katechumenat dzieci możemy prowadzić poprzez:

 • Własny przykład,
 • Czytanie religijnych książek ,
 • Granie w religijne gry planszowe, takie jak np. Droga do nieba,
 • Uczestniczenie we wspólnotach parafialnych dla dzieci (schola, grupa ministrantów),
 • Uczestniczenie w nabożeństwach w danym okresie liturgicznym (droga krzyżowa, różaniec, roraty),
 • Regularna spowiedź,
 • Częste rozmowy z dziećmi,
 • Wspólną modlitwę,
 • Czytanie Biblii.

Tylko tyle i aż tyle. Codzienne staranie się o jak najwspanialszą Drogę do Nieba.