Dzień Dziecka to święto cieszące dzieci na całym świecie. Można do niego podejść pod różnymi kątami i wykorzystać je także po Bożemu. Kiedy wypada Dzień Dziecka, jakie mogą być propozycje na prezenty na Dzień Dziecka, a także specjalne życzenia da najmłodszych? Zapraszamy do lektury.

Kiedy wypada Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka w Polsce wypada 1 czerwca. Powszechny tzw. Universal Children’s Day obchodzony jest 20 listopada, z kolei Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzi się w drugą niedzielę grudnia lub właśnie 1 czerwca.

Każda okazja jest dobra do świętowania, jednak warto wiedzieć, dlaczego ktoś ustanowił to święto. W roku 1954 pojawiła się potrzeba ochrony dzieci przed pracą w niebezpiecznych warunkach oraz zapewnienia im dostępu do nauki. Deklaracja Praw Dziecka została przyjęta przez ONZ właśnie 20 listopada 1959 roku. Od tego czasu obchodzony jest Powszechny Dzień Dziecka, aby uczcić to wydarzenie i upamiętnić jak cennym zasobem, który trzeba chronić, są dzieci.

Oprócz tego dzieckiem – dzieckiem Bożym – jesteśmy wszyscy, przez cały czas. Najlepszą ochroną jest życie według wskazówek Pana Boga. To święto może nam przypominać o najmłodszych, a możemy je potraktować jako skarb, błogosławieństwo, łaskę, którą dostaliśmy na chrzcie świętym i możemy celebrować szczególnie 1 czerwca.

Propozycje prezentów na Dzień Dziecka

Pomysł na prezent na Dzień Dziecka często spędza sen z powiek rodziców – a niepotrzebnie. Dzieci lubią dostawać prezenty – to fakt, który warto wykorzystać, by podarować im coś cennego, niekoniecznie za miliony monet. Dzieci potrafią docenić rzeczy, które tylko my, rodzice możemy im dać, a których nie można kupić za pieniądze: czas, uwagę, wysłuchanie, zrobienie czegoś razem.

A skoro o czasie dla dziecka i robieniu czegoś wspólnie mowa, można go poświęcić, robiąc przy okazji coś dobrego, kreatywnego, edukacyjnego.

Zagranie w rodzinną grę planszową „Droga do nieba” z dzieckiem  


Wyobraź sobie godzinkę, kiedy cała rodzina zgromadzona przy stole śmieje się, rzuca kostką, porusza się po planszy, zdobywa karty, a przy okazji odpowiada na pytania z Pisma Świętego lub katechizmu. Niektóre z nich mają tak nierealne sugestie odpowiedzi, że mogą rozśmieszyć dzieci.

Dzięki naszej grze „Droga do nieba” gracze dowiadują się, co jest ważne na tej drodze: sakramenty, modlitwa, eucharystia, rekolekcje, uczynki miłosierne, a także co zrobić z trudnościami, smutkami, grzechami, które spotykają nas po drodze.

Wspólne czytanie z dzieckiem

Inną propozycją na świetny prezent na Dzień Dziecka jest wspólne czytanie. Małe dzieci uwielbiają, gdy im czytamy, a jeśli przy tym modulujemy głos i jesteśmy przytuleni, spełniamy kilka ich potrzeb jednocześnie. Ze starszymi dziećmi możemy czytać na zmianę – na przykład wyraz dziecko, wyraz rodzic, a jeśli nauka czytania już trochę trwa: zdanie dziecko, zdanie rodzic. Starsze dzieci około 10 roku życia można namówić na stronę za stronę. Serdecznie polecamy następujące serie książek:

Niezwykły, Niepojęty, Niesamowity


Każda z książek zawiera 100 opowiadań o Panu Bogu. O tym, jaki właśnie jest Niesamowity, Niezwykły i Niepojęty. Pokazuje wspaniałość Boga w przyrodzie otaczającego nas świata. Do każdej opowieści dołączony jest cytat z Pisma Świętego, a także krótka modlitwa, pomagająca wprowadzić treść w życie.

Dla fanów komiksów na Dzień Dziecka
 

Jezus komiks – życie Jezusa w całości przestawione w formie komiksu, bez długich opisów z ciekawymi dialogami. Jak w każdym komiksie, jest też superbohater, a jest nim sam Pan Jezus.

Biblia komiks – Całe Pismo Święte, wszystkie sceny, spotkania, rozrysowane w komiksowych, kolorowych obrazkach.

Katechizm młodego detektywa z elementami komiksu – książka, w której mały czytelnik z detektywistyczną dokładnością przygląda się prawdom Kościoła i odnajduje odpowiedzi na ważne pytania.

Dla najmłodszych na dzień dziecka

Miłomruczka i Złotołapek – Pakiet części 1-3 Urszuli Gawron-Leśniary.


W tej serii książeczek maluchy poznają przygody uroczych kotów, Miłomruczki i Złotołapka, jednocześnie ucząc się o wrażliwości, empatii, i życzliwości. Te historie budują także umiejętność budowania relacji przyjaźni i miłości. Dzięki nim dzieci rosną w poczuciu bezpieczeństwa oraz rozwijają kreatywność, a także przyswajają wartości, które będą fundamentem trwałych i szczęśliwych więzi z innymi ludźmi.

Życzenia z okazji Dnia Dziecka 

Z okazji Dnia Dziecka życzymy Tobie i Twoim dzieciom wszystkiego najlepszego! Odwagi do bycia dzieckiem Bożym i przyznawania się do tego przed ludźmi. Zaufania do Boga, naszego najlepszego, troskliwego Taty, oraz radości – tej beztroskiej, dziecięcej radości w każdym dniu, właśnie dzięki temu, że jesteśmy dziećmi Bożymi.

Jaki jest najlepszy prezent na Dzień Dziecka dla dorosłego, nastolatka i dziecka?

Najlepsze na koniec, wszak ostatni będą pierwszymi. Odpowiedzią jest… MODLITWA. Autentyczna modlitwa. Zbyt proste? Prawdziwa modlitwa płynąca z serca może zdziałać cuda. Do modlitwy polecamy nasze ręcznie robione różańce na rękę.